Blog

Blog2022-08-08T21:25:37+03:00

Yenilikçi Prototip Teknolojileri

Ürün geliştirme süreçlerinin en önemli adımlarından birisi prototip üretimidir. Doğrulama faaliyetleri için ihtiyaç duyulan prototip parçalara olan ihtiyaç her geçen gün azalmak ile birlikte henüz sıfırlanmış değildir.

Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Sayısal Verileri

Ülkemizde uzun yıllardır Ar-Ge ekosistemini desteklemek için teknoloji geliştirme bölgeleri dışında, firma içlerinde kurulan Ar-Ge merkezleri için de teşvikler verilmektedir. Bu merkezlerin sayısı gün geçtikçe artmış ve Nisan 2021 sonu itibari ile 1229 adede ulaşmıştır.

Dijital Dönüşüm Mühendisi Yetiştirme Program Tanıtımı

Artan rekabet firmaların ayakta kalabilmesi için süreçlerinde iyileştirme yapmalarını zorunlu kılıyor. Bu iyileştirmelerden birisi de süreçlerin dijitalleştirilmesi ve tüm verileri anlık olarak görüp karar almayı kolaylaştırmasıdır. Bu nedenle firmalarda bu değişimi gerçekleştirecek bir kadroya ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Mevcut kadrolarına eğitimler vererek bu kadroyu oluşturmaya çalışan firmalar bir yandan da bu konuda uzmanlaşmış kişileri de istihdam etmek istemektedir. Bursa'da bu amaçla (UHKİB )Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) ve BUSİAD (Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği) tarafından gerçekleştirilen benimde koordinatörü olduğum Dijital Dönüşüm Mühendisi Yetiştirme Programı 2019 yılından bu yana başarı ile gerçekleştirilmektedir. Bursa'nın önemli konfeksiyon firmalarının da destek verdiği bu programı yeni mezun gençlere tanıtmak amacı ile Tekstil Mühendisleri Odası ile birlikte online bu söyleşiyi düzenledik. Bu programa; Tekstil, bilgisayar, elektrik ve elektronik, mekatronik, yazılım, kimya ve endüstri mühendisliği lisans programlarından Haziran 2019 ve sonrası mezun olmuş veya Haziran 2020’de mezun olabilecek durumda olan öğrencileri (yüksek lisans yapan öğrenciler dahil) başvurabileceğini YDS veya YÖKDİL sınavlarından 60 ve üzeri puan almış olanların yabancı dil sınavından muaf olacağını Yabancı dil belgesi olmayan adaylar için İngilizce seviye tespit sınavı yapılacağını %80 devam zorunluluğu olduğundan adayların herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerektiği Programda 30 farklı eğitim olduğu 40 sürecek programın hafta içi günlerde Devamını Oku

Son Yazılar

Kategoriler

Go to Top