İnovasyon Dinamikleri – 3

SONY ve HONDA Birlikte Elektrikli Araç Üretilecekler

Sony ve Honda, Japonya’nın en çok bilinen iki endüstriyel ismi. Bir araya gelerek elektrikli araç pazarında güçlü bir pozisyonda olmaya karar verdiler. Geliştirilecek araç 2025 yılında satışa sunulacak. Dijitalleşen araçlar otomotiv üreticilerini elektronik ve iletişim sektöründe yer alan önemli oyuncular ile bir araya gelmeye zorluyor. Bu birleşmeler ile otomotiv sektörünün oyuncuları önümüzdeki yıllarda önemli şekilde değişecek gözüküyor.

Bu birleşmede Honda, fabrikasında ilk EV modelini üretme sorumluluğunu üstleneceğini, Sony ise yeni şirket için mobilite hizmet platformunu geliştireceğini söyledi. Platform Honda tarafından kullanılabilir ve potansiyel olarak diğer otomobil üreticilerine satılabilir olacak.

Daha Fazlası İçin

Dünyanın İlk 3B Yazıcı İle Üretilen Paslanmaz Çelik Köprüsü Amsterdam Devreye Alındı

2021 yılı ortalarında Kraliçesi Máxima tarafından Amsterdam’da açılışı yapılan köprü şu anda halka açık olarak kullanımda. Köprünün ilk tasarım sürecini kolaylaştırmak için gelişmiş parametrik tasarım modellemesini kullanan mühendisler, yazılımı 3D yazıcının yapısını ve yönünü kontrol edecek şekilde programladılar. Amsterdam’ın 3D baskılı köprüsü, klasik mimariyi modern teknolojiyle birleştiriyor. Tesis dışında inşa edilen köprü, bir tekneyle nihai varış noktasına taşınarak devreye alınmıştır.

Daha Fazlası İçin

Topoloji Optimizasyonu Uygulanmış Tabure Ayakları

Topoloji optimizasyonunun kökenleri, 1980’lerin sonlarına kadar uzanır. Kütle ve sertlik gibi özellikler için optimize edilmiş yapıların gelişimini hızlandırmak için bilgi işlem gücünden yararlanma fikri ilk kez o zaman ortaya çıktı.

Topoloji optimizasyonunun en önemli faydalarından biri, tasarımdan fazla ağırlığı azaltma yeteneğidir.

Ancak en büyük zorluklardan biri, geliştirilen formların üretilebilirliğinin genellikle gelişmiş ve pahalı metal 3d baskıya dayanmasıdır. 3B yazıcılarda üretim ucuzladıkça topoloji optimizasyon uygulanarak ağırlığı azaltılmış parçalar ile karşılaşacağız. Günümüzde özellikle havacılık sanayisinde kullanıma ise çoktan girdi.

Bu örnekte ise 3B yazıcılar yerine lazer uygulaması ile topoloji optimizasyon ile belirlenen alanları boşaltılmış sehpa ayaklarını görüyoruz. Bu tabureler dayanımlarından bir şey kaybetmeksizin ağırlık azaltma için güzel bir örnek uygulamadır. Ayrıca görsel tasarımlarının da güzel olduğunu da söylemek yerinde olacak.

Daha Fazlası İçin

Diz Yaralanmalarını ve Eklem Ağrılarını İyileştirmek İçin Geliştirilen Medikal Bir Dizlik

Hem LED hem de lazer ışık tedavisini birlikte kullanan bu dizlik, dizinizin etrafındaki hasarlı dokulara kan akışını artırmak, ağrıyı gidermek ve eklemleri iyileştirmeye yardımcı olmak amacı ile geliştirilmiş. Doğrudan dizi saracak modüler olarak tasarlanan cihaz, LED ve tıbbi sınıf lazer panellerini doğrudan cildinize yerleştirerek eklemlerinize ve kas dokularınıza daha derin ışık nüfuzu sağlıyor.

Taşınabilirlik için sökülmesi kolay ve diz şeklinize/bedeninize göre ayarlanması kolay 3 parçalı bir cihaz, ayarlanabilir manyetik bantlarla donatılmıştır. Bu, ışık panellerini doğrudan ağrı bölgelerinin üzerine yerleştirerek ağrı noktalarını doğrudan hedefleyerek cihazın dizin etrafına kolayca ve sezgisel olarak takılmasına olanak tanır. Her 5 kişiden 2’si ya aşırı ya da az aktif bir yaşam tarzı nedeniyle (yaş, yer ve kötü genetik de bir rol oynar) hayatlarında kronik diz ağrısından muzdariptir ve cihaz bu ağrıları hafifletmeye yardımcı olurken aynı zamanda iyileşmeyi de hızlandırır.

Cihaz yakın kızılötesi lazer ışıklarına dayanan çift ışık tedavisi kullanır. Bu ışıkların yaydığı kızılötesi dalgalar, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur ve hasarlı dokulara kan akışını arttırır. Işık tedavisi, hasarlı hücreleri daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yenileyerek iyileşme sürecini hızlandırarak da yardımcı olur. Cihaz, yorucu bir antrenmandan sonra sporcular veya kas/bağ yaralanmaları veya burkulmaları olan kişiler için ve ayrıca yaş ve kilodan dolayı kronik eklem ağrısı olan kişiler içindir..

Ayrıca cihaz kompakt ve taşıması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. bir spor çantasına veya komodininizin çekmecesine sığacak kadar küçüktür. Cihaz modüler, ayarlanabilir ve tamamen kablosuzdur, pille çalışmasına rağmen, şarj etmeyi ve seyahat etmeyi de kolaylaştıran bir manyetik şarj yuvasına sahiptir. Cihaz herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Daha Fazlası İçin

Öğrenci Projesi Olarak Bisikletler 3B Yazıcılar İle Üretiliyor

Bisiklet iskeleti borular ve 3B yazılarda üretilen parçalar ile oluşuyor. 3B yazıcı yöntemi olarak ucuz ve hızlı imalat çözümü olarak FDM metodu kullanılmış. Bisikletin tamamını üretmek isteseydik farklı 3B yazıcılar ile bu başarabilirdi. Fakat günümüz şartlarında pahalı bir çözüm olurdu? Bu nedenle optimum çözüm düşünülerek hangi parçaların 3B yazıcılar ile üretilmesi gerektiği kararı verilmelidir.

Daha Fazlası İçin

Elektrikli Araçlar 100 Yıl Gecikmeyle De Olsa Trafikteki Yerlerini Alacaklar

1900 yılların başında yollarda çok sayıda elektrikli araç görmek mümkündü. Fakat içten yanmalı motorlu araçların ucuzlaması ile elektrikli araçlara olan talep azaldı. Günümüzde ise artan araç sayısının getirdiği kirlilikten bir nebzede olsa kurtulabilmek için elektrikli araçlar tekrar gündemimize girdi. Batarya dolum süreleri ve bir şarj ile gidilebilecek mesafeler arttıkça hızla kullanımlarının artacağı kesin. Bu elektrikli araç sayısındaki artışı düşünerek özellikle şarj alt yapılarının oluşturulması ve servis hizmetlerinde görev alacak teknisyen sayısının artırılması gerekecek.

Fotografta 1907 yılında Londra’da şarj olan araçları görebilirsiniz. Edison marka bataryası olan bu araçlar bir saatlik şarj ile 130 Km gidebiliyorlardı.

Daha Fazlası İçin

 

Bartın Üniversitesi NFT dünyasına Türkiye’den Kurumsal Anlamda Giren İlk Üniversite Oldu

Bartın Üniversitesi, son dönemde kripto varlıklarla birlikte dünya gündeminde ilk sıralarda yer alan (Non-Fungible Token) NFT dünyasına ilk adımını attı. Bir NFT platformu üzerinde oluşturulan kurumsal hesabından bilime yön veren Türk-İslam bilim insanlarının biyografilerinin anlatıldığı 30’u aşkın karttan oluşan dijital koleksiyonu paylaşan üniversite böylece kurumsal olarak blok zinciri üzerinden dijital eserlerine sertifika alan ülkemizdeki ilk üniversite oldu.

Yaklaşık 2 yıl süren titiz bir çalışmanın sonucunda hazırlanan ve yayınlanan dijital NFT kartlarında tarihe yön veren Türk-İslam âleminden modern kimyanın kurucusu Câbir bin Hayyân’dan, Avrupalılara ilham veren Farabi’ye, çağları aşan deha El-Bîrûnî’ye, sibernetiğin kurucusu El-Cezerî’den, bilginin amirali Pîrî Reis’e, İslam, Bilim Tarihi araştırmacısı Fuat Sezgin’e ve Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar’a kadar 30 aşkın Türk-İslam bilim insanının ilham veren hayat hikâyeleri, bilime ve insanlığa sunduğu katkılar ve önemli eserleri yer alıyor.

Daha Fazlası İçin

2025 Yılına Kadar Paris’e Yeni Bir Gondol Hattı

Özellikle büyük şehirlerde ulaşım sorunu her geçen gün artıyor. Buna çözüm olması için çok sayıda toplu taşıma projesi devreye alınmaya çalışılıyor. Uzun yıllardır yeraltı metro sistemi toplu taşımada en önemli uygulamalardan biri olarak gerçekleştiriliyor. (Ülkemizde de Tünel ya da Karaköy – Beyoğlu Tarihi Tünel Füniküler Hattı, 1863’te Londra’da hizmete giren yer altı toplu taşıma sistemlerinden sonra inşa edilen dünyanın en eski 2. yer altı toplu taşıma sistemidir.) Fakat artan yoğunlaşma ve kentleşme oranları şehirlerimizin çehresini değiştirirken, toplu ulaşımımızın daha büyük kalabalıkları ve daha yüksek talepleri karşılamasını gerektirmektedir.

Şehirler daha büyük kalabalıklara yeterli toplu taşıma sağlamak için yeni yollar buldukça, sürdürülebilirlik sorunu ortaya çıkıyor. Gondollar toplu taşıma oyununda ucuz ve çevreye duyarlı oyuncular olduklarını kanıtladıkça, giderek daha fazla şehir onları kentsel dokularına entegre ediyor. Paris metro hatlarına ilave olarak 2025 yılına kadar devreye alacağı bir gondol hattına başlıyor. 4.5 km’lik yeni gondol hattı günde 11.000 yolcu taşıyacak ve 149 milyon dolara mal olacak.

Daha Fazlası İçin

APPLE 360 Derece Manevra Yapabilen, Otonom Sürüşlü, İki Koltuklu Konsept Aracını Tanıttı

Apple tanıttığı konseptinin özelliklerini şu şekilde açıklıyor; iki koltuklu olacak, otonom sürüş gerçekleştirecek, tanımlanmış park yerine gidebilecek, 360 derecelik hareket kabiliyetine sahip araç ister şehir içi ister şehirler arasında rahatlıkla kullanılabilecek olan bu araç 2028 yılında piyasaya sürülecek.

Daha Fazlası İçin

Devrildiğinde Ayağa Kalkmasını Bilen Sandalye

Sandalye atık plastikler kullanılarak 3B yazıcı teknolojisi ile üretiliyor. Plastik geri dönüşümüne katkısı yanında devrildiğinde tekrar oturma pozisyonuna gelebilen özelliği onu ön plana çıkarıyor. Bu sandalye Viren adını Finli bir atlet olan Lasse Viren’den alıyor. Viren 1972 Münih Yaz Olimpiyatları’nda 10 bin metrelik yarışın ortasında tökezleyip yere düşüyor ama yarışı bırakmak yerine ayağa kalkıp koşmaya devam ediyor ve yarışı birincilikle bitirmesi yanında dünya rekorunu da kırıyor. Viren’nin hayatından esinlenerek geliştirilen bu sandalyeye Viren ismi sanırım yerinde bir karar olmuş.

Daha Fazlası İçin

Bu Sabun Şeklindeki Cihaz Gerçekten Hayatınızı Kurtarabilecek Süper Bir Stetoskop

Günümüzde birçok kişi doktora gitmek konusunda çekingen davranıyor. Bunun çok sayışa sebebi var. Bunu bilen birçok üretici kişilerin doktora gitmeden bazı kontrolleri kendilerinin yapabilmesi için kolaylıklar sunuyor. Akıllı saatler, sırayla, kalp atış hızı, kan oksijen seviyeleri ve hatta kalp ritimleri dahil olmak üzere çeşitli hayati belirtileri ölçmek ve izlemek için daha fazla donanım sunmaya başladı. Bu cihazlar kullanıcıyı başka türlü bilmeyebilecekleri olası sorunlara karşı uyardığı için hayat kurtaran özellikleri nedeniyle sıklıkla övülüyor. Acil durumlarda ilgilileri arama özelliğini de reklamlarda artık görebiliyoruz. Geliştirilen bu cihaz alışıla gelen stetoskoplar gibi değil. Hatta tıbbi bir alet gibi bile durmuyor. Buna karşılık, bu Süper Stetoskop, çeşitli vücut sinyallerini, özellikle de kalpten gelenleri okumak için ihtiyacınız olan her şey karşılama iddasında. Cihaz, çeşitli kardiyak bozuklukları tespit etmek için EKG ve kalp sesi ölçümleri alabilecek durumdadır. Süper Stetoskopun tasarımı, adıyla neredeyse bir tezat oluşturuyor. Bir çakıl taşı veya sabun şeklinde olan form, klinik amaçlar için kullanılması beklenen bir cihazdan gelen rahatlık ve yumuşaklık duygularını aktarmayı amaçlıyor. Giyilebilir bir cihaz, kullanmak için uzanmanız gereken bir şeye kıyasla muhtemelen daha kullanışlı olsa da, kontrollerden çekinen insanların tereddüt ve korkularından kesinlikle kurtulabilir.

Daha Fazlası İçin

Bu yazıyı paylaşın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

2022-03-06T22:45:07+03:00
Go to Top