İnovasyon Dinamikleri – 2

Sürdürülebilir Süt ve Meyve Suyu Ambalajı

Süt veya meyve suyu için yaygın olarak kullanılanlara benzer bir içecek kartonu satın aldığımızda, onları geri dönüşüm kutusuna attıktan sonra yaşamlarını çok az dikkate alıyoruz. Çevreye duyarlı tüketiciler, plastikten yapılmış benzer bir kartondan daha az plastik kullandığı için bir kağıt kartonun daha sürdürülebilir olduğunu düşünebilir ve öyle düşünmekte haklılar. Bununla birlikte, yapıları nedeniyle, yaygın kağıt içecek kartonunun geri dönüştürülmesi şaşırtıcı bir şekilde zordur. Geleneksel kağıt süt kartonları, iki ince plastik tabakası arasına sıkıştırılmış kağıt kullanılarak yapılır, bunları geri dönüştürmek için kağıt ve plastiğin ayrılması gerekir, bu da hem pahalı hem de yaygın olarak bulunmayan özel bir işlem gerektirir. Sonuç olarak ABD’de içecek kartonlarının yalnızca %16’sı geri dönüştürülür ve AB’de yalnızca %49’u geri dönüştürülür.

Yeni tasarım ile bu sorunları ortadan kaldırmak amaçlanmıştır; geri dönüşüm zamanı geldiğinde tüketici, kartondan ayrı olarak geri dönüştürülebilmesi için iç poliüretan torbadan ayrılıyor. Bu işlem hızlı, basit ve eğlencelidir. Bu tasarım geleneksel bir karton kadar kullanışlı ve kullanımı kolaydır, ancak plastik bir kartondan daha az plastik kullanır ve kağıt kartonların aksine geleneksel ekipmanlarla %100 geri dönüştürülebilir. 

Daha Fazlası İçin

Elektrikli Araç Batarya Hücresi Maliyetleri

Elektrikli araç batarya fiyatları düşmeye devam ederken, küresel elektrikli araç arzı ve pillerine olan talep de artıyor.

2010’dan bu yana, bir lityum iyon elektrikli araç batarya takımının ortalama fiyatı kilovat saat başına 1.200 dolardan 2021’de 132 dolara düştü.

Her bir elektrikli araç batarya takımının içinde, onlarca ila yüzlerce şarj edilebilir lityum iyon hücreden oluşan birbirine bağlı çoklu modüller bulunur. Toplu olarak, bu hücreler ortalama bir pil takımının toplam maliyetinin yaklaşık %77’sini veya yaklaşık kilovat saat başına 101 dolarını oluşturur.

Peki, bu bireysel batarya hücrelerinin maliyeti nasıl oluşuyor?

Katot                                                % 51

İmalat ve amortisman                 % 24

Anot                                                  % 12

Ayırıcı                                               %   7

Elektrolit                                         %   4

Muhafaza ve diğer malzemeler  %   3

Görüldüğü gibi en büyük maliyet kalemini katot oluşturuyor. Unutulmamalıdır ki katotlar bir bataryanın ve dolayısıyla bir elektrikli aracın performansını, menzilini ve termal güvenliğini etkili bir şekilde belirlemektedir. Katodun en önemli malzemesinin lityum olduğu düşünüldüğünde de batarya maliyetinde lityum fiyatının önemi yüksek. Son dönemde lityum fiyatlarındaki artışlar batarya fiyatlarındaki düşüş konusunda kuşkular oluşturmaktadır.

Daha Fazlası İçin

Otomotiv Üretimde Artırılmış Gerçekliğe Uygulaması

Arttırılmış gerçeklik uygulaması birçok farklı alanda karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi de otomotiv üretimi. Üretimin aksama olmadan devam edebilmesini hedefleyen üreticiler, aynı zamanda üretim hattının bakımlarını ve onarımlarını bu teknoloji ile yapmaya başladılar. Artırılmış gerçeklik gözlükleri, video konferans toplantılarında ve eğitim amaçlı olarak da kullanılabiliyor. Gözlükler sayesinde teknisyenler gerekli bilgileri bir bakışta görebiliyor ve aynı zamanda işine de odaklanabiliyorlar. İşlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayan sistem aynı zamanda iş güvenliğini de artırıyor. Video konferanslar sayesinde teknisyenler fabrikada olmasa dahi iş arkadaşlarına üretim hattında gördüklerini kolayca aktarabiliyorlar. Bu gözlüklerle teknik ve diğer dokümanların paylaşılmasına da imkan tanıyor. Sistem teknisyenin adım adım ne yapacağını gösterirken, gerçekleştirilen adımların da bir el hareketiyle işaretlenerek kaydedilmesini sağlıyor.

Daha Fazlası İçin

Otomotivde Blok Zinciri Uygulaması

Geliştirilen blok zinciri uygulaması sayesinde çok uluslu şirketlerden KOBİ’lere kadar tedarik zincirinin her bir parçasıyla eş zamanlı ve güvenilir veri paylaşımı yapılabiliyor ve otomotiv sektörüne bilgiye erişim ve uçtan uca izlenebilirlik anlamında önemli katkı sağlanıyor. Bulut tabanlı uygulama ile çevik bir yapıya kavuşan üretim takip sistemiyle, bir otomobili oluşturan tüm parçalar takip edilip olası bir hataya erken müdahale edilebilecek. Böylece hata sayısı ve hatalardan kaynaklanan maliyet de düşecek. Üretim hattı ve stok takibi kolaylaşacak.

Daha Fazlası İçin

Volvo Elektrikli Araç Üretimine 1 Milyar Dolar Yatırım Kararı Aldı

Volvo tam elektrikli araçlar üretimi için İsveç’teki Torsla’nda üretim tesisine 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Volvo yeni nesil tam elektrikli otomobilleriyle müşterilerine daha uzun menzil, daha hızlı şarj ve daha düşük maliyetler sunmayı amaçlıyor. Bu amacına ulaşabilmek mevcut fabrikasında elektrikli araçlara uygun dönüşümler yaparak alüminyum gövde döküm tesisi ve pil montaj tesisini devreye alacak. Tüm bunları yaparken mevcut hatlarını da yeni teknolojilere uygun yenileyecek.

Daha Fazlası İçin

Walmart Dikey Tarıma Yatırım Yaptı

Walmart Kaliforniya’da dikey tarım konusunda çalışmaları olan Plenty şirketine yatırım yaparak kapalı alanda gerçekleştirilen dikey tarımda öncü olma kararlılığını gösterdi. Bu uygulama ile geleneksel tarımın zor olduğu coğrafyalarda bile yıl boyunca taze, besleyici gıdalara erişim imkanı olacak. Şirket dikey tarımın diğer kapalı alan tarım uygulamalarından ve seralardan farklı olduğunu söylüyor. Dikey çiftlikler alan olarak geleneksel tarımın gerektirdiği alanın %1’ini kullanıyor ve verimi ile 150-350 kat artırıyor. Bu çiftliklerin sayıları arttıkça nakliye süreleri kısalacak bu da nakliye maliyetleri azaltarak nihai tüketiciye daha ucuz ve daha taze ürün ulaşmasını sağlayacak. Daha kısa nakliye süreleri ile ürünlerin mağaza raflarında ve müşterilerin evlerinde daha uzun süre taze kalacak. Walmart bu yatırımı ile 2022’yılında 250 mağazasında dikey tarım ile üretilen yeşillikleri satmaya başlayacak.

Daha Fazlası İçin

Hangi Üniversitede Hangi Teknoloji Var?

Üniversiteler bilgi ve teknolojinin en önemli kaynaklarından biridir. Firmalar için de bu kaynaklardan faydalanmak çok önemlidir. Geliştirecekleri teknolojik ürünler için çoğu kez dışarıdan destek arayışında olan şirketler hangi üniversite ile çalışabileceklerini araştırırlar. Bir çok kriter ile buna karar verir firmalar. Ama üniversite patentleri ile doğru kara vermelerine yardımcı olabilirler. Bu amaçlar ÜSİMP ve Patent Effect işbirliğinde hazırlanan Üniversite Patentleri Analiz Raporu firmalara yardımcı olacaktır.

Daha Fazlası İçin 

Elektrikli ve Otonom Gemiler Denizlerde

Karbon ayak izi ile ilgili çok sayıda çalışma yapılıyor. Kullandığımız ürünlerden, fabrikalara ve otomobillere kadar her sektörde bu çalışmalar var. Denizlerdeki gemilerin sera gazına olan etkilerini azaltmak içinde önemli çalışmalardan birisi Norveç’te gerçekleştirilmiş durumda. Gemi hem elektrikli hem de otonom sürüş özelliklere sahip. 2022 yılında Norveç sularında konteyner taşımak için devreye alınacak. Yakın gelecekte bu gemilerin sayılarının artması bekleniyor.

Daha Fazlası İçin

Robot Köpekler Sınır Devriyesinde

ABD Meksika sınırında yakın bir gelecekte robot köpekler gezmeye başlayacaklar. 2.000 millik araziyi izlemek üzere ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile Ghost Robotik şirketi arasında varılan anlaşma ile çalışmalar iki yıl önce başlatılmış. Robotlar kum, kaya ve tepelere tırmanırken gerçek zamanlı video ve diğer verileri insan operatörlere geri iletecek. Geliştirilecek bu robotlar ilaçları, nükleer malzemeleri ve kimyasal silahları tanımlamak için ekipmanda taşıyabilecek. Bu robotların kapalı alanları keşfetme, uzun menzilli olma ve gece görüş kameralarına sahip olacağını söylemeye gerek yok.

Daha Fazlası İçin

Bu yazıyı paylaşın!

Son Yazılar

Kategoriler

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

2022-02-26T22:02:42+03:00
Go to Top