İnovasyon Dinamikleri – 1

Çin Kış Olimpiyatlarında Kar Yok

İklim değişikliği kış olimpiyatlarını da vurdu. Değişen iklim şartları düşünüldüğünde kış olimpiyat tarihlerini belirlemenin zorluğu her geçen yıl artıyor.

Birçok kış olimpiyatında yarışmaların yapılacağı alanlarda uzun süredir yapay kar kullanılıyor. Yapay kar daha güvenliği bir zemin oluşturuyor.

Fakat Çin’deki biraz farklı. Pekin’de olimpiyatların yapılacağı alanlarda kar oluşturmak için su kaynakları yok. Bu nedenle su sıkıntısı çeken Pekin’de uzun uğraşlar ve soru hatları ile olimpiyat alanlarına su getirildi.

Arttan küresel ısınmanın farklı alanlar için de riskler barındırdığına güzel bir örnek. Tüm dünya olarak geç kalmadan küresel ısınmaya karşı tedbirlerimizi almalıyız.

Daha Fazlası İçin

METAVERSE

Son dönemde büyük teknoloji şirketlerinin yaptığı yatırımlardan ve çıkan haberlerden sonra popüler olan metaverse kavramı, teknolojinin ve dünyanın geleceği olarak konuşuluyor. Metaverse “meta” ve “universe” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturuluyor. Bu iki kelimenin anlamına baktığımızda, “meta” Yunanca “sonra, öte” ve “universe” İngilizce “evren” anlamlarına geliyor. Bu iki anlamı birleştirdiğimizde ise, “evrenötesi” gibi bir anlam çıkartabiliyoruz. Peki, metaverse ya da evrenötesi ile ne kastedilmek isteniyor ya da neden böyle bir kavrama ihtiyaç duyuluyor? Sanal gerçeklik teknolojisinin gelişmesinden sonra internet dünyasında parça parça evrenler oluşmaya başlıyor, oyun ve alışveriş dünyaları ayrılıyordu. Metaverse ile, dijitalde bulunan tüm dünyaların birleştirilmesiyle bir sanal paylaşım alanı oluşturulması hedefleniyor. Her şeyin içinde bulunduğu bu evren de metaverse olarak adlandırılıyor. Uzmanlara göre, bu evrene yakın bir gelecekte sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik teknolojisiyle ulaşmak mümkün görünüyor. Metaverse kelimesi ilk olarak Neal Stephenson adlı yazarın Snow Crash isimli romanında geçiyor. 1992 yılında yayımlanan bu romanda, gerçek insanların avatarlarının bulunduğu üç boyutlu bir evren tanımlanıyor ve bu evrenin adına Metaverse deniyordu. Özellikle bu romandan sonra bilim kurgu kitap ve filmlerinde birçok kez sanal evrenlerden bahsediliyor ve böyle bir dünyada neler olabileceği konusu hayal edebilmeyi güçleştiriyor.

Web 2.0 ve yakın bir zamanda hayatımıza girecek olan Web 3.0 teknolojileri, insanların sanal dünyada birbirleriyle etkileşime girmelerini ve iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Bu bağlamda 5G ve IoT teknolojilerinin yaygınlaşması gibi bir durumda Web 3.0 bu uygulamaları daha iyi destekleyecek. Bazen bu iki kavram aynıymış gibi görünse de içerisinde bazı farklar barındırıyor. Çünkü metaverse kavramı bu sanal dünyadaki etkileşimin boyutunu daha farklı bir yere taşımak istiyor-ki burada 5G teknolojisi anlık bilgi alışverişini küresel anlamda iyileştirecek-. Metaverse ile birlikte insanların sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak oluşturulmuş olan dijital evrenin içerisine sokulmak amaçlanıyor. Bu teknolojinin gelişmesiyle dijital ortamda mekân tasarımı yapmak gerçek hayatta bir binayı tasarlamaktan daha önemli ve cazip olacaktır. Çünkü sanal ortamda günümüz dünyasında olduğu gibi fizik kurallarına ihtiyacımız yok.

Sanal gerçeklik teknolojisi şu anda genellikle oyunlarda kullanılıyor. Bunlarla birlikte temeli atılarak kullanıcı hareketlerinin sanal ortama daha iyi aktarılması sağlandı. Bu süreçten sonrasında bu deneyimi daha da iyileştirmek için çalışmalar yapılacağı su götürmez bir gerçek. Metaverse ile bunun kapsamı daha fazla genişletiliyor. Bu konuda yapılan öngörülerde, bu evrenin içerisinde üç boyutlu avatarların oluşturulması, gezmek, oyun oynamak, konsere veya sinemaya gitmek ya da alışveriş yapmak gibi gerçek hayatta yaptığımız hemen her aktiviteyi bu evrende de yapabilmenin mümkün olacağı söyleniyor. Bunlar için tek bir ortama ihtiyacımız yok. Çok ileriki yıllara kadar Facebook gibi bir dev de olsa böyle bir projeyi gerçekleştiremez ancak şu an web sitelerinin yaptığı gibi farklı mekanlara tek tıkla bağlanmamız mümkün olacaktır. Bu dünyada neler olabileceği konusunda şu anda kesin bir bilgi bulunmuyor. Web 2.0 ile tek başımıza yapabileceğimiz fiziksel aktiviteleri yapabilir hale geldik. Sinemaya gitmek yerine evde film izleyebiliyorduk. Kütüphaneye gitmek yerine internette araştırmalar yapabildik. Hatta yeri geldi insanların hayatlarına vloglarıyla ortak olduk. Şimdi sinemaya sadece bir dostla vakit geçirmek için gidiyoruz. Web 3.0 ile bunun için dışarı çıkmamıza gerek kalmayacak gibi görünüyor. Temelinde fiziksel aktiviteleri sosyalleşmeyi internetin sınırını aşacak şekilde düzenlemek var. Neler olacağını merakla bekliyoruz.

3B Yazıcı ile İlk Kez Omurilik Doku İmplantı Başarı ile Test Edildi

Matricelf firması, felçli farelerin tekrar yürümelerini sağlayan “türünün ilk” 3D baskılı omurilik dokusu implantını başarıyla test etti.

Tel Aviv Üniversitesi’nde geliştirilen 3D bioprinting teknolojisinden yararlanan firma, 3B yazıcı ile üretimlerini gerçekleştirdiği bir insan dokusuna ait omurilik implantını hem akut hem de kronik felçli farelere başarılı bir şekilde yerleştirdi. Akut felçli farelerin tamamı yürüme kabiliyetine kavuşurken, kronik felçlilerin başarı oranı yüzde 80 oldu.

Matricelf şimdi 2024’ün sonuna kadar 3D baskılı omurilik implantlarıyla insan denemelerine girmeye hazırlanırken, firma felç tedavisinin potansiyel olarak sadece birkaç yıl uzakta olabileceğini söylüyor.

Daha Fazlası İçin

iPhone Temassız Ödeme Yeteneklerini Geliştiriyor

iPhone temassız ödemeleri kabul etme yeteneklerini genişlettiğini ve satıcıların ek donanım satın almak zorunda kalmadan ödemeli işlemler yapmasını kolaylaştırdığını söyledi.
Daha Fazlası İçin

Tesla Çin Fabrikasını Hızla İnşa Ediyor

Tesla’nın 9.300.000 metrekarelik bir alana ve yılda 500.000’den fazla otomobil üretim kapasitesine sahip Şangay Gigafactory’sinin sadece 168 iş günü içinde inşa edildiğini biliyor muydunuz? Tesla fabrikalarını bu kadar hızlı kurmayı nasıl başarıyor?

Daha Fazlası İçin

Elektrikli Araç Batarya Piyasasının 2027 Yılında 127 Milyar Dolar Olması Öngörülüyor

Tüketicilerin elektrikli araçlara artan ilgisiyle, lityum iyon pil pazarı yıllık 27 milyar dolara ulaştı. Artan talep hem pil üreticilerinin karlarını artırdı hem de pazara yoğun rekabet getirdi. Tüketiciler daha uygun fiyatlı elektrikli araçlara ulaştıkça pazar öngörüsü 2027 yılına kadar 127 milyar dolara ulaşacağı yönündedir.

Daha Fazlası İçin

Tesla Araç Gövdelerinde Döküm Parçalar Kullanılıyor

Tesla araç gövdelerinde çok sayıda sac parçayı üretim bir araya getirmek yerine döküm teknoloji ile tek bir parça üretme yaklaşımını genişletiyor. Örneğin Model 3’de 70 sac parçadan oluşan arka taban yerine 2 parçadan oluşan döküm taban kullanıyor. Bu yaklaşımı diğer otomobil üreticilerinin de yakın bir tarihte bu yönteme uygun araç geliştireceklerinin bir işareti olarak görülüyor. Zira Tesla’nın birlikte çalıştığı tedarikçisi diğer firmalar için projelere başlamış durumda

Daha Fazlası İçin

UBER ile Seyahatler Henüz Pandemi Öncesine Ulaşmadı

Uber 2021’in son üç ayında önceki yıla göre %23 artışla toplam 1,77 milyar seyahat gerçekleştirdi. Ancak bu hacim, pandemi öncesindeki, 2019’da Ekim-Aralık döneminde, 1,91 milyar seyahatin altında kaldı.

Daha Fazlası İçin

Robotlar İnsan Desteği Olmaksızın Ameliyatlara Başlıyor

Yeni geliştirilen robotlar bir insanın yol gösterici eli olmadan bir domuzun yumuşak dokusuna laparoskopik cerrahi yaptılar. Bu uygulama robotların tam otomatik olarak insanlar üzerinde cerrahi operasyonlar yapması yönünde önemli bir adım oldu.

Daha Fazlası İçin

Bu yazıyı paylaşın!

Son Yazılar

Kategoriler

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

2022-02-12T12:15:29+03:00
Go to Top